Polecam
 
 
-> Źródło abczdrowie.pl
Rwa kulszowa
Rwa kulszowa jest najczęściej spotykanym zespołem bólowym dolnej części kręgosłupa. Charakteryzuje się promieniowaniem do kończyny dolnej wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego (stąd nazwa). Rwę kulszową nazywa się potocznie „korzonkami”.
Nerw kulszowy
Nerw kulszowy (n. ischiadicus) jest największym nerwem ludzkiego ciała i zaopatruje całą stopę, podudzie i grupę tylną mięśni uda. Stanowi grube na pół centymetra pasmo, szerokości ok. 1,5 cm, które odchodzi od wszystkich nerwów tworzących splot krzyżowy, czyli nerwy rdzeniowe wychodzące przez otwory międzykręgowe z kręgosłupa na poziomach od L4 do S2-3.

 
-> Źródło abczdrowie.pl
Leczenie bólów kręgosłupa
Bóle kręgosłupa są problemem dotyczącym znacznej części populacji. Przyczyn bólów jest wiele. Należą do nich wynikające z przeciążenia, wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych, „zablokowanie” czynnościowe stawów kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, choroby krążków międzykręgowych (tzw. dyskopatie), zmiany pourazowe, wady wrodzone kręgosłupa, zmiany zapalne i wiele innych.

Oczywiście okazać się może, że ból, który wydawał się być spowodowany chorobą kręgosłupa, w rzeczywistości wynika ze schorzeń pobliskich narządów: układu moczowo-płciowego czy narządów jamy brzusznej. Konieczna jest wtedy wizyta u odpowiedniego specjalisty. Wyleczenie choroby podstawowej zwykle uwalnia także od bólów kręgosłupa.

 
-> Źródło abczdrowie.pl
Ból kręgosłupa - rodzaje
Jedną z najczęstszych dolegliwości, z którymi mierzy się współczesny człowiek jest zespół bólowy kręgosłupa. Patrząc na statystki, to zjawisko wcale nie jest zaskakujące, ponieważ cztery osoby na pięć mają w swoim życiu epizod dolegliwości bólowych kręgosłupa (czyli nawet 80% populacji),a współczynnik zachorowalności jest wyższy nawet niż w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego i wrasta wraz z wiekiem osiągając ok. 49% wśród osób powyżej 65. roku życia. Można uznać to zjawisko za kolejną odsłonę chorób cywilizacyjnych, spowodowanych przez zmianę trybu życia: większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej, jesteśmy mało aktywni fizycznie, często mamy nadwagę lub otyłość.