Polecam
 
 
Artroplastyka szyjna

Artroplastyka szyjna.
Rozwój cywilizacji, siedzący tryb życia, wielogodzinne pozostawanie w niefizjologicznych pozycjach podczas pracy, nieprawidłowe obciążenia kręgosłupa, genetyczne uwarunkowania, to niektóre z powodów występowania choroby zwyrodnieniowej, do której należy dyskopatia szyjnego odcinka kręgosłupa.
Dyskopatia szyjna jest procesem zwyrodnienia dysku szyjnego. Polega na przewlekłych postępujących procesach odwodnienia i degeneracji krążka międzykręgowego. Dysk traci swoje właściwości sprężystości, elastyczności, a uszkodzona struktura krążka uciska na otaczające struktury układu nerwowego rdzeń lub/i korzenie nerwowe.


Choroba zwyrodnieniowa dysków szyjnych dotyczy coraz szerszej grupy społeczeństwa, jest przyczyną występowania dolegliwości bólowych i objawów neurologicznych.

Leczenie chirurgiczne ma na celu eliminację tych objawów, ale też utrzymanie funkcjonalności (ruchomości) operowanego segmentu. Skutecznym sposobem leczenia jest odbarczenie (usunięcie uciskających zmian zwyrodnieniowych) rdzenia i korzeni nerwowych oraz implantacja sztucznego dysku szyjnego w miejsce usuniętego krążka międzykręgowego.

Dyskopatie szyjne są najczęstszą przyczyną dolegliwości w obrębie kręgosłupa szyjnego.

Najczęstsze objawy to ból szyi, głowy lub okolicy międzyłopatkowej promieniujący do jednej lub obu kończyn górnych, do rąk z towarzyszącymi drętwieniami i osłabieniem siły mięśni.

Na szyjne pochodzenie bólów głowy w przypadku dyskopatii szyjnej wskazuje umiejscowienie dolegliwości w okolicy potylicznej, nasilanie się dolegliwości przy skrajnych ustawieniach głowy, towarzysząca sztywność karku. Trudnymi do interpretacji, ale spotykanymi w chorobach kręgosłupa objawami mogą być bóle połowy głowy promieniujące do czoła (niemal identyczne jak w migrenie), bóle twarzy, uczucie dławienia w gardle. Zanim jednak ból zostanie przypisany patologii kręgosłupa szyjnego należy wykluczyć inne pochodzenie dolegliwości. Bóle głowy należą do bardzo rozpowszechnionych objawów towarzyszącym schorzeniom mózgowia, ucha środkowego, oka, zatok, zębów, są popularną manifestacją nadciśnienia, występują przy chorobach serca, infekcjach, zatruciach pokarmowych czy schorzeniach metabolicznych.

Celem dokładnej diagnostyki dyskopatii szyjnej konieczne jest wykonanie klasycznego zdjęcia RTG w dwóch projekcjach, badania klinicznego oraz rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego.Dobór chorych do przeprowadzenia zabiegu implantacji sztucznego dysku szyjnego przeprowadzany jest wg ścisłych zasad:

Wiek chorego 18 - 60 lat,
Wywiad, badanie ortopedyczne i neurologiczne potwierdzające chorobę dyskową,
W badaniu radiologicznym i rezonansie magnetycznym obecność dyskopatii ograniczonej do jednego, dwóch, a w niektórych przypadkach maksymalnie do trzech poziomów kręgosłupa szyjnego,
Brak zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawów tylnej kolumny kręgosłupa.

Dostępne są różne modele protezy dysku szyjnego, wszystkie charakteryzują się wysoką jakością.


Artroplastyka polega na zastosowaniu sztucznej protezy dysku wszczepianej w miejsce po usunięciu chorego dysku.

Technika chirurgiczna implantacji protezy dysku charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa zabiegu, łatwym dostępem operacyjnym (przednia powierzchnia szyi), nieskomplikowanym sposobem wszczepienia przy użyciu specjalistycznego instrumentarium.

Schemat przedstawiający wszczepienie dysku szyjnego ruchomej protezy krążka międzykręgowego.

U chorych po operacji nie ma wskazań do ograniczania aktywności, nie ma zaleceń stosowania kołnierza ortopedycznego, największą zaletą jest możliwość wykonywania pełnych ruchów głową już na drugi dzień po zabiegu.

W czasie tego samego zabiegu operacyjnego możliwe jest wszczepienie jednego, dwóch dysków szyjnych, a w bardzo nielicznych przypadkach nawet trzech. Całkowity czas leczenia szpitalnego wynosi ok. 5 dni. Rehabilitacja pooperacyjna nie jest konieczna.


Artroplastyka dysku szyjnego C5/C6.


Źródło: -> Katedry i Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
 
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?