Polecam
 
 
Leczenie bólów kręgosłupa
Leczenie bólów kręgosłupa
Bóle kręgosłupa są problemem dotyczącym znacznej części populacji. Przyczyn bólów jest wiele. Należą do nich wynikające z przeciążenia, wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych, „zablokowanie” czynnościowe stawów kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, choroby krążków międzykręgowych (tzw. dyskopatie), zmiany pourazowe, wady wrodzone kręgosłupa, zmiany zapalne i wiele innych.

Oczywiście okazać się może, że ból, który wydawał się być spowodowany chorobą kręgosłupa, w rzeczywistości wynika ze schorzeń pobliskich narządów: układu moczowo-płciowego czy narządów jamy brzusznej. Konieczna jest wtedy wizyta u odpowiedniego specjalisty. Wyleczenie choroby podstawowej zwykle uwalnia także od bólów kręgosłupa.

Strategie leczenia bólów kręgosłupa
U podłoża zespołów bólowych kręgosłupa, jak już wspomniano, może leżeć wiele chorób. Ponadto ta sama choroba może u różnych osób przebiegać w odmienny sposób. Nie ma więc jednej, uniwersalnej metody leczenia bólów kręgosłupa.

Istnieją natomiast dwie zasadnicze strategie leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa:

Strategia zachowawcza, czyli postępowanie lecznicze oparte na:

a. farmakoterapii (stosowaniu leków),
b. rehabilitacji, a konkretniej:
- kinezyterapii (inaczej gimnastyce leczniczej),
- fizykoterapii (czyli metodach opartych na działaniu na organizm bodźców fizycznych, takich jak np. pole elektromagnetyczne, ultradźwięki, temperatura, i in.)

Strategia operacyjna

Ostry, nagły ból kręgosłupa
Ból, który wystąpił nagle zmusza czasem do pozostania przez kilka dni w łóżku. Na tym etapie największą ulgę przynieść mogą zalecone przez lekarza leki – przeciwbólowe, przeciwzapalne, zmniejszające napięcie mięśni (chodzi tu o zmniejszenie napięcia mięśni przykręgosłupowych).

Drugim etapem leczenia jest fizykoterapia. Fizykoterapia to, jak już wspomniano, oddziaływanie na organizm człowieka różnego rodzaju bodźcami fizycznymi. Korzyści płynące ze stosowania tej metody, to przede wszystkim:

Zmniejszenie dolegliwości bólowych,
Zmniejszenie towarzyszącego zespołom bólowym kręgosłupa napięcia mięśni przykręgosłupowych,
Ograniczenie odczynu zapalnego

Pod pojęciem fizykoterapii kryją się między innymi:

Zabiegi laserowe
Zabiegi w polu magnetycznym i elektromagnetycznym
Zabiegi wykorzystujące światło lamp z odpowiednimi filtrami
Zabiegi ultradźwiękowe
Termoterapia (czyli leczenie zimnem – krioterapia, i ciepłem – np. okłady z parafiny)
Jonoforeza (wprowadzanie przez skórę cząsteczek leku obdarzonych ładunkiem elektrycznym przy wykorzystaniu pola elektrycznego)

Czasem ostry ból wymaga zastosowania w okolicę korzeni nerwowych, zajętych stawów kręgosłupa miejscowo działających leków w postaci wstrzyknięć.

Oczywiście, tak szybko jak to tylko możliwe chory powinien powracać do aktywności ruchowej. Najlepiej, aby odbywało się to pod okiem fizjoterapeuty (rehabilitanta), który indywidualnie ustali program ćwiczeń (czyli kinezyterapii – gimnastyki leczniczej).

Przewlekłe bóle kręgosłupa – kluczowa rola gimnastyki
Filarem leczenia zachowawczego w przewlekłych zespołach bólowych kręgosłupa jest kinezyterapia. Jest to także bardzo ważna metoda zapobiegania nawrotom bólów.

Większość dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa spowodowane jest przeciążeniami (wynikającymi z nieprawidłowej postawy, braku ruchu, długotrwałego przebywania w wymuszonej pozycji), które prowadzą do wzrostu napięcia mięśni przykręgosłupowych. Rozluźnienie tych mięśni, przy jednoczesnym wzmocnieniu „gorsetu mięśniowego” jest kluczem w walce z mechanizmem bólu.

Osoby cierpiące na bóle kręgosłupa często przyjmują nienaturalne pozycje ciała, które przynoszą ulgę, zmniejszając dolegliwości. Utrwalenie tych niefizjoloicznych pozycji może prowadzić do wzmożenia napięcia, przykurczów kolejnych mięśni i być samo w sobie przyczyną bólu. I znów - zapobiega temu odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja.

Co oprócz tego?
Bardzo ważne jest uzmysłowienie sobie, że bardzo wiele w leczeniu dolegliwości bólowych zależy od samego pacjenta, w tym od zrozumienia potrzeby zmiany stylu życia:

Świadomości roli, jaką odgrywa odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny, różnic między nadmiernym, szkodliwym a korzystnym obciążaniem kręgosłupa,
Pracy i wypoczynku w odpowiedniej pozycji
Konieczności redukcji masy ciała u osób z nadwagą i otyłością

Często przyczyną bólów kręgosłupa są problemy natury psychicznej – przede wszystkim utrzymujący się stres. Stąd w niektórych sytuacjach korzyści może przynieść psychoterapia, czasem konieczne jest leczenie farmakologiczne pod kierunkiem psychiatry.

Operacja?
Tak jak już wspomniano – metody operacyjne zarezerwowane są dla osób, którym nie można pomóc stosując postępowanie zachowawcze. Są to przede wszystkim osoby z niedowładami ciała i zaburzeniami ze strony zwieraczy, osoby u których silne dolegliwości bólowe nie ustępują mimo długotrwałego leczenia zachowawczego.

Decyzja o operacji jest podejmowana na podstawie wnikliwego badania neurologicznego i analizy badań obrazowych (przede wszystkim rezonansu magnetycznego). Lekarze oceniają, czy usunięcie zlokalizowanej w kręgosłupie patologii daje szanse na ustąpienie dolegliwości.

Jeśli chory z jakiegoś powodu nie kwalifikuje się do operacji, a bóle są bardzo nasilone, lekarz może zaproponować podanie środka znieczulającego w okolicę będącą źródłem bólu (korzeni nerwowych, powierzchni stawowych kręgosłupa, więzadeł, krążków międzykręgowych) – zabiegi takie przynoszą ulgę jedynie na pewien czas i zwykle muszą być powtarzane. Istnieją także metody trwale niszczące określone grupy włókien nerwowych, dzięki którym chory po zabiegu nie odczuwa bólu, bądź dolegliwości są słabsze.

-> Źródło abczdrowie.pl
 

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
 
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?