Polecam
 
 
Autor wątku: bogdan
Identyfikator wątku: 25
Informacje o wątku
Jest 2 postów w tym wątku, i był oglądany 19254 razy.
Zobacz temat
Kto tu jest? 1 Gość (ci)
 Drukuj temat
Dyskopatia piersiowa.
bogdan
Odcinek piersiowy. Th - Thoracalis

Wzmocniony żebrami, bardziej stabilny, ale również bardzo ważny. Wzdłuż tego odcinka umiejscowione są zwoje międzykręgowe autonomicznego układu nerwowego. Układ ten odpowiedzialny jest za prawidłową pracę: narządów wewnętrznych. gruczołów dokrewnych i krążenia. Dyskopatia w tym odc. jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Natomiast często można spotkać skoliozy, pogłębienie kifozy, skoliokifozy, deformacje, rotacje kręgów, wgłobienia kręgów itp. Powyższe zmiany mogą wywołać neuralgię międzyżebrową. Są to bóle promieniujące wzdłuż przebiegu żeber tzw. bóle opasujące, uniemożliwiające swobodne oddychanie. Wieloletnie zmiany deformacyjne doprowadzić mogą do nieodwracalnych zmian w narządach wewnętrznych, czy też znacznego zmniejszenia pojemności płuc.

Edytowane przez bogdan dnia 13-01-2011 10:27
Podzielenie się tym wpisem:
Facebook Google Tweet This Yahoo
 
bogdan
W przypadku dyskopatii piersiowej, która występuje najrzadziej, dolegliwości bólowe dotyczą odcinka piersiowego kręgosłupa z częstym promieniowaniem bólu wzdłuż przebiegu żeber. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych mogą pojawić się ubytkowe objawy neurologiczne pod postacią zaburzeń czucia dotyku oraz osłabienia siły mięśniowej kończyn dolnych o różnym nasileniu, zwane niedowładem (mielopatia piersiowa). Mogą pojawić się również zaburzenia funkcji zwieraczy pęcherza i odbytu (głównie w przypadku choroby zlokalizowanej na pograniczu odcinka piersiowo-lędźwiowego kręgosłupa).

Według definicji dyskopatia piersiowa jest to stan patologii w którym dochodzi do uszkodzenia pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego z następczym przemieszczaniem się jądra miażdżystego w kierunku świata kanału kręgowego w odcinku piersiowym.

W zależności od stopnia zaawansowania dyskopatii wyróżnia się trzy okresy chorobowe:

a) wypuklina krążka międzykręgowego

b) przepuklina krążka międzykręgowego

c) sekwestracja krążka międzykręgowego

Przyczyny występowania dyskopatii piersiowej:

Przepuklina jądra miażdżystego może występować nawet u dzieci jednak stan taki jest bardzo rzadko spotykany. Najczęściej problem dyskopatii piersiowej dotyczy ludzi w wieku średnim (3-4 dekada) i zmniejsza się częstość jego występowania u ludzi starszych, u których dominują procesy zwyrodnieniowo-wytwórcze. Biorąc pod uwagę mechanizm prowadzący do przemieszczania się jądra miażdżystego u ludzi młodych, dotychczas zdrowych do zachorowania prowadzi nadmierny wysiłek fizyczny bądź uraz, w następstwie którego dochodzi do przeciążenia krążka międzykręgowego na danym poziomie. Najczęściej młodzi pacjenci mówią o upadku z drabiny, podniesieniu nadmiernego ciężaru bądź nasilonej aktywności sportowej np. upadek na kolana podczas gry w piłkę. W większości jednak przypadków przepuklina jądra miażdżystego prowokowana jest stosunkowo małym urazem bądź przeciążeniem kręgosłupa. Sytuacja taka występuje zazwyczaj u starszych pacjentów, którzy prezentują zmiany zwyrodnieniowe w zakresie pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego. Zwyrodnienie krążka międzykręgowego jest procesem aktywnie postępującym z wiekiem i jest ściśle związane ze stopniową jego dehydratacją (odwodnieniem) oraz powtarzalnymi na co dzień mikrourazami.

Od strony patofizjologicznej przepuklina jądra miażdżystego może prowadzić do wystąpienia objawów klinicznych w dwóch niezależnych mechanizmach – ucisku korzenia nerwowego bądź worka zawierającego w odcinku piersiowym rdzeń kręgowy oraz podrażnienia tkankowego z następczą indukcją procesów zapalnych.

Objawy kliniczne dyskopatii piersiowej:

Objawy kliniczne dyskopatii piersiowej ściśle związane są z uciskiem oraz podrażnieniem worka oponowego zawierającego rdzeń kręgowy oraz korzeni nerwowych opuszczających kanał kręgowy poprzez otwory międzykręgowe. Ważnym podkreślenia jest obserwacja, iż w niektórych przypadkach dyskopatii piersiowej praktycznie w ogóle nie występuje ból w okolicy piersiowej kręgosłupa.

Najczęściej na obraz kliniczny dyskopatii piersiowej składa się:

- W przypadkach olbrzymich przepuklin może wystąpić nagłe porażenie mięśni kończyn

dolnych zwane paraplegią.

- Ból miejscowy, ból o charakterze korzeniowym (promieniującym) w przypadku ucisku korzenia nerwowego w zakresie kończyn dolnych.

- Zaburzenia czucia o charakterze parastezji odczuwane jako mrowienie, palenie, zaciskanie w określonej lokalizacji anatomicznej kończyny dolnej.

- Zaburzenia sprawności ruchowej związane z zaburzeniem funkcji włókien motorycznych unerwiających poszczególne grupy mięśniowe w zakresie kończyny dolnej.

- Wzmożone napięcie mięśniowe w kończynach dolnych z towarzyszącymi wygórowanymi

odruchami rdzeniowymi (np. kolanowym)

Wiadomości pochodzą z Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa.
http://www.pam.sz..._23_26.pdf

Dodaje link do artykułu na temat leczenia operacyjnego.
http://www.milmed...rsiowy.htm
Kilka ćwiczeń na kręgosłup piersiowy

Ćwiczenie 1
Siedząc lub stojąc ściągnij łopatki ku sobie poprzez splecenie rąk za plecami z równoczesnym odgięciem głowy ku tyłowi.

Ćwiczenie 2
Leżąc na brzuchu z rękami wzdłuż tułowia unosimy barki w górę. Wytrzymujemy przez 10 sekund, następnie odpoczywamy.

Ćwiczenie 3
Leżąc na brzuchu unosimy tułów na prostych rękach i skręcamy barki na przemian w obie strony, tak aby poczuć napięcie mięśni grzbietu.

Ćwiczenie 4
Po uchwyceniu długiego kija oburącz za karkiem, wykonujemy maksymalne skręty tułowia w obie strony.

Ćwiczenie 5
Klęcząc opieramy się na obu łokciach. Wykonując wdech wyginamy plecy w "koci grzbiet". Następnie wykonując wydech wyginamy kręgosłup ku dołowi. Aby ćwiczyć górny odcinek kręgosłupa należy wysunąć łokcie bardziej do przodu i obniżyć klatkę piersiową. Aby ćwiczyć dolny odcinek kręgosłupa należy oprzeć się na prostych rękach.


Pozdrowionka.

Zredagowała - Agula.
Edytowane przez bogdan dnia 13-01-2011 10:32
Podzielenie się tym wpisem:
Facebook Google Tweet This Yahoo
 

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Przejdź do forum: